dailyvideo

W Oderwaldzie (Lesie Odrzańskim) nadal trwają wycinki drzew


Las miejski- powinien być własnością władz miasta. Niestety, został upaństwowiony. Wg archiwalnych dokumentów mieszczanie dokonali transakcji jego kupna- jest wycinany przez Lasy Państwowe LP. Czy LP dysponują tytułami własności tego terenu? Można przecież przedstawić potwierdzone facsimile dokumentów archiwalnych dot. praw własności lasu miejskiego. Władze miasta powinny ten teren odzyskać.
Proponujemy w redakcji przywrócenie komunikacji miejskiej do tego kompleksu parkowego.Do Lasu Odrzańskiego docierałyby autobusy MZK (pętla przy dawnym kąpielisku- jest częściowo nieutwardzona, sama droga została wyremontowana). Odcinek do dawnej przystani na rzece Odrze jest nieutwardzony, ale nie wiem czy jest potrzeba wprowadzenia komunikacji podmiejskiej aż do przystani nad Odrą- istniejąca pętla i parking w Oderwaldzie może wystarczyć dla zawrócenia autobusów.

Nasz list do MZK Zielona Góra 

- czy szutrowa droga od końca drogi asfaltowej przy starorzeczu w Krępie nie mogłaby zostać utwardzona i naprawiona, tak aby do pętli przy rzece Odrze- przy przystani (budowa przystani jest obecnie niedokończona, ale ma ona zostać dokończona)- mogły dojechać autobusy MZK? Inwestycja mogłaby zostać zaplanowana tak, by wraz z oddaniem do użytku przystani mogły tutaj dojeżdżać autobusy MZK. 

Umożliwi to przesiadkę z autobusu MZK na statek rzeczny lub na galary odrańskie które w sezonie kursują dość często, ale z powodu zniszcenia przystani już tutaj nie zawijają. Stara przystań została zniszczona. 

Konieczne jest utwardzenie ok. 1,2 km szutrowej drogi od końca drogi asfaltowej do starorzecza oraz poprawa pętli i naprawa zniszczonej wiaty przystankowej. Wiata została wywalona i leży w krzakach przy przystani. Jest to stara wiata przystankowa przestawiona tutaj z jakiejś miejskiej ulicy. 


- Co MZK sądzi o kursach weekendowych w sezonie letnim do Oderwaldu realizowanych już w tym sezonie do innej pętli autobusowej w Oderwaldzie, która jest łatwiej dostępna? Czy władze miasta nie mają zamiaru naprawić pętli autobusowej- parkingu przy starorzeczu w Krępie, w lesie Oderwald, tuż obok pomnika Otto Muelscha? Wycięto drzewa na tym placyku, nie ma drzewa na środku placyku które ograniczało miejsce do zawracania autobusów. Czy władze miasta mogłyby tutaj utworzyć pętlę dla autobusów. Autobusy mogłyby dojeżdżać do Oderwaldu w sezonie letnim w weekendy, to popularne miejsce wycieczek mieszkańców miasta.

Obraz w treści 1

Co MZK sądzi o tym pomyśle? Czy testowo nie możnaby już w tym sezonie przedłużyć jednego- dwóch kursów z Krępy w weekendy do Oderwaldu? Autobusy wykorzystałyby pętlę autobusową tak jak jest, końcowe 100 metrów do pętli nie ma asfaltu, konieczne byłoby wykonanie pętli szutrowej, jak w Ługowie. Czasem docierają tam autobusy, gdy do Oderwaldu organizowane są wycieczki, i obecna pętla wystarcza dla zawrócenia autobusów.  

Fot. Pętla autobusowa w Oderwaldzie (drzewo na środku już wycięto, jest więcej miejsca)

Obraz w treści 2

Odpowiedź władz miasta z 12 kwietnia 2017

Do Lasu Odrzańskiego prowadzi droga od pętli autobusowej w Krępie. Las Odrzański położony jest ok. 3 km od najbliższego przystanku. 

Na odcinku 3 km droga jest asfaltowa, zbyt  wąska, nie zapewniająca bezpiecznego minięcia się  autobusu nawet z samochodem osobowym (niezbędne wydaje się zrobienie kilku „mijanek”).

Po zakończeniu drogi asfaltowej brakuje miejsca (pętli), na której autobus mógłby bezpiecznie zawrócić. Parking przy stawach, na którym wycięto drzewo jest zbyt mały na pętlę, natomiast dalsza droga do dawnej przystani przystosowana jest tylko do przejazdów pojazdów osobowych.

Istnieje też ryzyko zastawienia pętli przez samochody ludzi odpoczywających w tym rejonie, co uniemożliwi nam przejazd i możliwość zawrócenia.

Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości dojazdu do Lasu Odrzańskiego z powodu zbyt wąskiej drogi prowadzącej do lasu, a także bezpiecznego miejsca na zawracanie autobusem (zarówno na początku lasu i tym bardziej w bliskiej okolicy przystani).  

Jeśli w przyszłości zostanie wybudowana przystań generująca ruch pasażerski oraz poszerzona droga dojazdowa do Lasu Odrzańskiego pozwalająca na bezpieczny dojazd autobusu, wówczas na pewno rozważymy możliwość obsługi komunikacyjnej tego terenu. 

-- 
Monika Zapotoczna
Biuro Prezydenta Miasta Zielona Góra

Zdjęcia z archiwum redakcji- historia lasu (parku) miejskiego Oderwald.

Zdjęcia Lasu Oderwald (Lasu Odrzańskiego)


Zdjęcia przedstawiające wycinki drzew w OderwaldzieZniszczone budowle w lesie Oderwald


Mosty w lesie OderwaldWokół Lasu Oderwald
Posted by Adam Phoo on 03:18. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for W Oderwaldzie (Lesie Odrzańskim) nadal trwają wycinki drzew

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć